Vlastnit vinný sklep, bunkr nebo stodolu není v dnešní době nic zcela neobvyklého, ale možná vás nenapadlo, že v podobných objektech je možné i normálně žít a ne je využívat jen k rekreaci. K bydlení lze využít i třeba sklady, obytné sudy a dokonce i rozhledny.
V zahraničí, konkrétně v Holandsku si rodina zrekonstruovala starou zásobárnu pitné vody a vytvořili si z ní svůj nový domov. U nás se nedávno k modernímu bydlení začala využívat zchátralá vodárenská věž na rozhraní pražské Libně a Ďáblic. Luxusní bydlení se spojilo se znovu nabytou krásou technické památky.
Pokud byste i vy chtěli něco originálního, bydlení si můžete pořídit ve větrném mlýně, v domě na stromě nebo v glampingu. Ovšem u dvou posledních zmíněných je vzhledem k poloze vhodnější pouze rekrační bydlení než bydlení nastálo.
Kde hledat?
Občas je možné podobné nemovitosti najít na realitních serverech, ale častěji spíše v nabídkách některých ministerstev v odprodeji nepotřebného majteku.
Ministerstvo obrany nabízí nejrůznější bunkry a další stavby, které byly součástí opevnění. Dále můžete pořídit kryty civilní obrany, vodárenské věže, sklady, zbrojnice, železniční budovy. Často na tyto skvosty narazíte náhodou, třeba během výletu nebo tuzemské dovolené.
Na co dbát při koupi?
Než se vůbec pustíte do procesu koupě, je důležité zjistit, zda je nemovitost zapsána jako kulturní, případně technická památka. Můžou sem spadat mlýny, hamry, vodárenské věže, vojenské objekty, statky, farmy, pivovary nebo cukrovary. Technické i kulturní památky najdete v seznamu Národního památkového ústavu.
První je totiž nutné zkonzultovat vše s památkáři, kteří vám sdělí co a jak s vámi vybranou nemovitostí. Samozřejmostí je prověření technického stavu, statiky, konstrukce a kompletního stavu. Pokud je vše v pořádku, čeká vás ve většině případů rozsáhlá rekonstrukce, spolupráce s odborníky, architekty, projektanty a vše zabere nejen spoustu času, ale také to bude stát spoustu peněz. Výsledkem ale může být naprosto unikátní projekt.
Můžete také zvážit možnost, že objekt ve finále nevyužijete i k jiným účelům než jen k vlastnímu bydlení. Je možné jej totiž využít i k podnikání. Jako příklad můžeme zmínit vodní mlýn v Odrách, kdy se nemovitost rozdělila na část muzejní, ubytovací a restaurační.
Jestli jste se rozhodli, že tohle je přesně něco pro vás, určitě k této koupi a následující úpravě přizvěte odborníky a specialisty ze všech důležitých oborů – památkáře aj. Více než kdy jindy zvažte spolupráci s kvalitní realitní kanceláří, aby vás už vůbec nic nepřekvapilo a výsledkem byla jen spokojenost!