Mnozí z vás už určitě inzeráty procházeli a je mi jasné, že z velké části jste si v nich všimli zkratek, které se využívají. Možná jejich význam znáte, ale třeba taky ne. Abyste věděli, co znamená DV a jaký je rozdíl mezi podlahovou plochou a výměrou, případně na co dbát u využití pozemků, dočtěte dnešní článek do konce. Jsem pevně přesvědčen, že potom už budete mít jasno a orientace na trhu s nemovitostmi pro vás bude zase o kousek jednodušší.
Na začátek jen malá poznámka, kdyby náhodou někdo nevěděl. Pokud se jedná o druhé nadzemní podlaží, jde o první patro, nikoliv o druhé. Je to rozhodně důležité vědět, ale níže se dozvíte podstatnější informace, třeba to, jak určit skutečnou velikost bytu a jeho finální cenu.
OV a DV
První zkratkou je osobní vlastnictví, v tomto případě má byt svého majitele, od kterého jej kupujete. Pozor si dejte v případě, že má byt více vlastníků – pokud byl například předmětem dědického řízení. Při prodeji musí souhlasit všichni právoplatní majitelé.
DV je tedy družstevní vlastnictví, jedná se o majetek bytového družstva a členové mají byty v pronájmu. Nejedná se ale o standardní pronájem. Pokud se tedy rozhodnete pro koupi takového bytu, nejedná se přímo o koupi, ale o převod všech práv a povinností člena družstva.
Tady je důležité znát přesný význam slova anuita. Výstavbu a úpravy družstvo financuje z prostředků, které získalo prostřednictvím půjčky. Tyto prostředky splácí v rámci měsíčních splátek. Pokud je tedy byt zatížen anuitou, je potřeba s dalším výdajem počítat. O tuto částku by ale měl být levnější členský podíl, který kupujete.
Podlahová výměra, plocha a plocha užitná/obytná
Podlahová plocha je součet plochy bytu včetně všech vnitřních příček. Ty jsou často variabilní, ale lehce přemístitelné nejsou zabudované předměty jako vestavěné skříně, sprchový kout aj. I tak se do podlahové plochy započítávají, proto je potřeba s tím počítat, pokud přemýšlíte nad stěhováním nábytku do nového bytu. Do podlahové plochy se na druhou stranu nezapočítávají balkony, terasy, lodžie atd.
Užitná plocha je výměra jednotlivých místností v bytě. Nepatří do ní příčky, ale počítají se vestavěné předměty a zároveň plochy sklepů, balkonů, teras v případě, že jsou využívány pouze vlastníky nemovitosti.
Co se týká obytné plochy, tak tady jde o výměru vnitřních prostor, které jsou určeny k obývání. Taková místnost musí mít minimální rozměr 8 m2, možnost vytápění, větrání a přímého osvětlení. Proto sem nepatří koupelny, chodby, šatny a další obdobné prostory.
Plocha zastavěná a obytná
U rodinných domů je rozdíl mezi plochou obytnou a zastavěnou. Pokud mluvíme o ploše pozemků, jedná se o jeho celkovou velikost včetně zastavění. Zastavěná plocha je tedy součtem ploch všech jednotlivých staveb – domu, garáže, kůlny, stodoly a jiných. Pokud vás zajímá například rozměr zahrady, nechte si tento údaj zjistit makléřem, plocha pozemku totiž není tím správným údajem.
Posledním dělením je to pozemkové. V případě, že se jedná o stavební pozemek, je v plánu obce jeho zastavění a to buď rodinnými nebo bytovými domy, případně pro komerční účely. Ale ne všechny stavební parcely jsou určeny k výstavbám domů. U komerčních pozemků se počítá s variantou, že na jejich území bude vykonáváno zemědělství, výrobní činnost, případně služby.
Samozřejmě můžete narazit i na inzeráty s prodejem lesních pozemků, orné půdy nebo zahrady a rybníku. Na těchto pozemcích nelze vykonávat nic jiného než to, na co jsou zákonem určeny. Takže v žádném případě neplatí to, že si majitel může podnikat co jen chce. To je potřeba mít na paměti.
V případě, že byste měli jakékoliv doplňující dotazy nebo chtěli využít mých služeb. Neváhejte mě kontaktovat 😊